Sanatçılar  

IŞIK ÇUHACIOĞLU

21 Haziran 1967 yılında Ankara`da doğmuştur. 1988 yılında üniversite öğrenimi sırasında Turan Erol, Zafer Gençaydın, Hasan Pekmezci, Veysel Günay, Kaya Özsezgin, Sıtkı Erinç ve Nihat Kahraman`dan ders aldı. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü M. Zahit Büyükişliyen Atölyesi`nden mezun oldu.

Okul sonrası TED Koleji Lise kısmı resim öğretmenliği stajını yaptı. Diğer çalışmaları arasında heykel, çizgi film animatörlüğü, Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi ilk eğitim seti olan “Senden Önce Anadolu” çocu

k kitabı resimleri ve engelli çocuklar için kitap çizimi, mekânlara duvar resimleri, Çağdaş Sanat Merkezi’nde (ÇSM) 2000 yılından 2012’ye kadar resim öğretmenliği yapmıştır. Şiirleri dergilerde yayınlanan ve kısa öykü denemeleri de olan sanatçı bir dönem Bilim ve Sanat Rehberi `Bir Galeri Bir Sanatçı` köşesini yazdı. Rock Station müzik dergisi `Duvardaki Tablo` köşesini 4 yıl yazmıştır.

Birçok galeri ve özel sanat merkezlerinde resim öğretmenliği yapmıştır.2007den itibaren bilinmeye başlanan kendi buluşu olan özel spatula ile yağlıboya kullanarak “Sarkıt” adını verdiği kabartılı teknikle eserlerini üretmektedir. 2008 yılından itibaren TPE’de resim öğretmenliğine devam etmektedir.2011 yılında ”Yedi Rengin Işığı” Sanat Oluşumunu kurdu. Ankara’da kendi atölyesi LOTUS’da eserlerini üretmektedir. Vakıfbank ve Ziraat Bankası kolleksiyonlarında, yurtiçi ve yurtdışında (Romanya, Almanya, Hollanda, İngiltere, Makedonya, Fransa) eserleri bulunmaktadır. Almanya Velbert Belediye Sarayı`nda bir eseri bulunmaktadır. Lise dönemi dahil bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında 21 kişisel sergi, 60’ın üzerinde karma sergi, fuar ve etkinliğe katılmıştır. 2002 yılından itibaren Nevşehir Hacıbektaş ilçesinde Ulusal ve Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenlerine karma resim, heykel ve seramik sergisi organize etmektedir. Hacıbektaş Atatürk Evi Müzesi’de sarkıt tekniğinde “Karanlıktan Aydınlığa Türkiye,Atam İzindeyiz” eseri sergilenmektedir. Makedonya HomeART’da, Ankara TCDD Müzesi ve Sanat Galerisi Arşivin’de, Konya Selçuk Üniversitesi Müzesinde birer eseri bulunmaktadır. BRHD ve HEKDER üyesidir.