Sanatçılar  

NURAN ALTIATA KUZULUGİL

1958 yılında İ.D.G.S.A. Resim Bölümü Zeki Kocamemi Atölyesinden mezun olduktan sonra bir süre Şişe ve Cam Fabrikasında desinatör olarak çalıştı. 1960tan sonra yaşamını Ankarada sürdüren sanatçımız, bir devlet kuruluşunun teknik bürosunda çalıştı, Erkek Teknik Öğretmen Okulunda ders verdi, emekli olduktan sonra 12 yıl Başak Sigorta Sanat Galerisinde galeri yöneticiliği yaptı.

Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği ve Akademi Mezunları Derneği üyesi olan Altıata, bu süre içinde sanat çalışmalarını da sürdürerek yurt içi ve yurt dışında çeşitli karma sergilere katıldı, kişisel sergiler açtı.

Önceleri, resimlerinde çalışan kadınları işleyen sanatçı, daha sonra savaş yıllarını yaşadığı İstanbuldaki çocukluğuna yönelmiş, çocuk gözü ile vapurda, sokakta, evlerde gözlemlediği, ancak iç dünyalarını tanımadığı kadınları tuvaline taşımıştır. Ona göre bu, salt nostaljik bir eğilim değil, toplumca içinde yaşamakta olduğumuz kaostan kaçış, insan belleğinin başarabildiği ayıklama ve çocuk saflığı ile yaratılabilen bir düşler dünyasında mutluluk aranışıdır. Zamanla bu figürler, duygu ve düşüncelerini ifadede bir araç, bir enstrümana dönüşmüş, özgün çalışmasının vazgeçilmez unsurları olmuştur.