Sanatçılar  

SÜLEYMAN ÇETE

1941 yılında Trabzon’da doğdum. 1961 Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okulunu bitirdim. 1965 Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden mezun oldum.

Çoğunluğu, Bursa’daki Atatürk Lisesi, Bursa Kız Lisesi ve Bursa Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nde olmak üzere; yurdumuzun çeşitli yerlerinde 26 yıl süreyle resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptıktan sonra 1992’de emekli oldum.

Ekollere bağlı kalmaksızın zaman içinde kendi anlatım tarzıma ulaştım. Halen Bursa’da kişisel atölyemde resim çalışmalarımı sürdürmekteyim. Yurt içi ve yurt dışı resmi ve özel koleksiyonlarda eserlerim bulunmaktadır.

Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere resmi ve özel galerilerde sergiler açtım. Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği (Yarışmalı) karma sergilere katıldım.

Bana göre resim, resmi oluşturan renk ve biçim gibi anlatım elemanlarının oluşturduğu estetik leke düzenidir. Güzellik duygusu, leke düzeninin insan psikolojisini etkilemesi sonucu oluşur. Resimde kullanılan açık, orta ve koyu değerlerin miktarları ve enerjilerinin estetik hazzın oluşumuna katkı sağladıklarına inanıyorum.