Sanatçılar  

ZEYNEP KARA

1950 yılında Kars’ta doğmuştur. 1972 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümünden mezun olmuştur. Yurdun çeşitli yerlerinde Resim-İş öğretmenliği yapmıştır. Anadolu Üniversitesi’nde lisans tamamlamıştır.

1981’de Atatürk’ün 100. Doğum Yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinliklere yaptığı Atatürk büstü ile katılmış; Kutlama Koordinasyon Kurulu, yapılan çalışmayı değerli bulmuştur. Ayrıca bu çalışma çoğaltılarak Kastamonu’da bazı kurumlara yerleştirilmiş ve İl Kültür Müdürlüğü tarafından takdirname ile ödüllendirilmiştir.
1988 yılında Samsun’da düzenlenen “Öğretmenler Günü” konulu resim yarışmasında birinci olmuştur.
Çalıştırdığı öğrenciler, Türkiye’de çok iyi dereceler almış; 1988 yılında Uluslararası Havacılık Federasyonunun, 5-16 yaş grubundaki çocuklar arasında düzenlemiş olduğu “Havacılıkta Arama ve Kurtarma” konulu resim yarışmasında, çalıştırdığı öğrencilerden Berrak KARACA “Dünya Birincisi” olurken, yine bu yarışma sonucunda çalıştıran öğretmen olarak ödüle layık görülmüştür.
2000-2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Resim Ana Sanat Dalı Yüksek Lisans Programına özel öğrenci olarak katılmış; Prof. Dr. Hasan PEKMEZCİ ’den Özgün Baskı Resim ve Prof. Dr. Zafer GENÇAYDIN’dan Sanat Sosyolojisi derslerini almıştır.
1988 yılında Vitray Kursu’na; 2011 yılında “Fotoğrafçılık” kursuna; 2012 yılında “Eşme Kilimi Dokuma” kursuna katılmış, bu kursları başarı ile bitirmiştir.
2012-2013, 2013-2014 yıllarında; Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü
Rasim Anasanat Dalı Yüksek Lisans Programına özel öğrenci olarak katılmış; Prof. Yıldız DOYURAN’dan Atölye-1, Atölye-2, Çağdaş Sanatta Mekân Yapıt; Prof. Tansel TÜRKDOĞAN’dan Sanat/Kültür/Politika; Yrd. Doç. Lütfi ÖZDEN’den Söz İmge Beden; Prof. Dr. Alaybey KAROĞLU’ndan Alan Araştırma Yöntemleri derslerini almıştır.
Hollanda, Belçika, Fransa, İtalya ve Rusya’da birçok müzede incelemelerde bulunmuştur. Halen Ankara’da, kendi atölyesinde resim çalışmalarına devam etmektedir.

Katıldığı Sergiler:

1988 “Öğretmenler Günü”, Öğretmenler Arası Karma Sergi, Samsun.
2009 Serbest Karma Sergi, Stillife Sanat Galerisi, Ankara
2013 “Kesişme III”, Karma Sergi, Gazi Üniversitesi, Ankara
2013 “Periferi”, Karma Sergi, Mersin Sanayi ve Ticaret Odası Sergi Salonu, Mersin
2015 “Toprak, Su, Acı ve İz”, Karma Sergi Foyart Sanat Galerisi, Ankara
2016 “Kentsel Dönüşüm” Ankara, Kişisel Sergi, Mustafa Ayaz Müzesi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Ankara

 

İz.Manifesto‘nu okumak için tıklayınız.