Sanatçılar  

GÜNGÖR AKALAN ESİN

1952 yılında Bor’da doğdu.. 1974 yılında Samsun Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nden Fikri Cantürk’ün öğrencisi olarak başarıyla mezun oldu. Aynı yıl Niğde Eğitim Enstitüsü ve Öğretmen Okulu’na resim-iş öğretmeni olarak atandı. 1994 yılında lisans tamamladı. 1997 yılına kadar orta öğretim kurumlarında öğretmen ve idareci olarak çalıştı. 1997-1999 yıllarında TRT Artistik Hizmetler Bölümü’nde ressam olarak görev yaptı. “Beşik” isimli belgesele resimler çizdi. Cumhuriyet’in 50. yılında yüksekokullar arası resim yarışmasında II.lik ödül alan, Devlet Resim Heykel Sergileri’ne ve çeşitli karma sergilere katılan sanatçının özel koleksiyonlar ile çeşitli kurum ve kuruluşlarda eserleri bulunmaktadır.

Çalışmalarını Ankara’daki atölyesinde sürdüren sanatçı, genelde yağlıboya çalışmakta olup ,resimlerinin temasını antik dönem sanat eserleri ile kendi genetik gücüyle doğaya tutunabilen deve dikenleri,çakır dikenleri oluşturmaktadır.

İtalya,Fransa,İspanya ve Almanya’nın ünlü müze ve galerilerinde uzun süreli sanat incelemelerinde bulunmuştur.Çok sayıda seçkin karma sergiye katılan sanatçı kişisel sergilerinin çoğunu Ankara’da gerçekleştirmiştir.BRHD Üyesidir.

KİŞİSEL SERGİLER

* 2002 Kavaklıdere Sanat Galerisi

* 2003 Kleopatra Sanat Galerisi

* 2004 Galeri Z

* 2005 Galeri Sans

* 2011 Ekin Grup Galerisi