BRHD1970 Tuğrul Velidedeoğlu Sanat Galerisi Açılış Sergisi │ Tuğrul Velidedeoğlu Resim Sergisi

 

TUĞRUL VELİDEDEOĞLU 

"Anlar, Anılar" Resim Sergisi
12 - 31 Ekim 2018

 

Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği kendi dernek merkezi ve sanat galerisi açılışını Tuğrul Velidedeoğlu " Anlar, Anılar Resim Sergisi " ile 12 Ekim Cuma akşamı saat 18:00 - 21:00 arasında gerçekleşecektir.  

Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği Seramik sanatçısı Prof. Dr. Hamiye Çolakoğlu‘nun Evi’nde 1970 yılında kendisi, Fethi Arda, Kayıhan Keskinok, Lütfü Günay, Muammer Bakır, Nevzat Akoral, Osman Zeki Oral ve Turan Erol‘un kurucu üyeliği ile kuruldu.

48. Kuruluş yıldönümünü geçtiğimiz nisan ayında kutlayan BRHD, yeni dernek merkezine Tuğrul Velidedeoğlu'nun eşi eğitim emekçisi Sayın Güler Velidedeoğlu'nun bağışı ile kavuştu.

Tuğrul Velidedeoğlu'nun resim sergisini 31 Ekim Çarşamba gününe kadar Pazartesi ve Bayram Günleri hariç her gün 10:30 - 19:00 arası Hollanda Caddesi 44/1 Yıldızevler, Çankaya - ANKARA adresinde ziyarete açıktır. 


VELİDEDEOĞLU AİLESİ VE KAZANIMLAR

Bizlere istendik davranış kazandırmak için, kurgulanmış yaşam alanlarımız, okul, aile, çevre ve deneyimlerimiz bizlere farklı dönemlerde karne sunar. Bu oluşumlar sonucunda severek inançla yapacağımız ve duygularımızı zenginleştirecek uğraşlara yöneliriz. Duygularımızı dışa vururken de resimlerde değişik materyallerden yararlanırız. Varlığımızı var etmek, var olanı duygu ve düşünce dünyamız süzgecinden geçirerek farklı oluşumlar sunmak, geleceğe eser bırakmak yaşadığımızın kanıtı da olur.

Çok genç yaşta resme sevdalanan, çok iyi sanat eğitimcisi ve ressamlardan ders alan Tuğrul Velidedeoğlu bu dışavurumu gerçekleştirmek, farklı oluşumlar sunarak, geleceğe eser bırakma konusunda azmini ve heyacanını hiç kaybetmemiştir.

Çalışma hayatı nedeniyle kesintiye uğrayan resim çalışmalarına olgunluk döneminde tekrar başlamış ve figüratif resim çalışmanın zorluklarını bilerek üstüne gitmiş ve başarmıştır. Sanatsal kişilik ve kimliğini kısa sürede kazanarak resim sanatında hızlı yol almıştır. Resim sanatına resim yaparak yaptığı katkıların yanı sıra iyi bir sanat koleksiyoncusu olarak katkılarını esirgememiştir. Tuğrul Velidedeoğlu’nun tükenmeyen enerjisi ve düş zenginliği ile bilinmeyeni araması sanat serüvenini başarı ile devam ettireceğini gösteriyor.

Velidedeoğlu ailesinin sanata olan düşkünlüğü Tuğrul Bey’le sınırlı değildir. Sevgili eşi, Güler Velidedeoğlu şiir yazmanın yanı sıra resim sanatına da bir izleyici olarak, yıllarca katkı sağlamış, bununla da yetinmeyip Türkiye’nin en uzun soluklu sanat derneği olan BRHD’ye bir sanat galerisi kazandırmıştır. 

Velidedeoğlu ailesinin edebiyat ve resim sanatına katkıları, yaratıcı eserler bırakmanın yanında,  sanat alanında çalışan sanatçılara, örgütlülüklerini devam ettirecek, eserlerini paylaşacak, sergileyecek bir mekan, bir çatı da kazandırmışlardır. 

Azimle, inançla ve sanata duyarlılıkları ile yollarına devam eden Tuğrul Velidedeoğlu’nun daha nice güzel eserler bırakacağı bu günden belli.
Hüseyin Yıldırım ( BRHD Yönetim Kurulu Başkanı )


Tuğrul Velidedeoğlu, 1942 yılında doğdu. Sanat sevgisini Çorum lisesinde ünlü ressam Komet’le birlikte Hasan Sağlam’dan aldı. 1957 yılı lise karma sergisinde ilk resmi satıldı. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Kastamonu’da başlayan iş yaşamı Diyarbakır, Siirt, Urfa gibi Yurdun çeşitli yörelerinde devam etti. Karayolları Genel Müdürlüğünde Şube Müdürlüğü, Daire Başkanlığı görevlerini de yürüten Velidedeoğlu 1984 yılından beri Eksen Proje ve İnşaat AŞ.nin ortağı ve yöneticilerindendir.
Yeniden doğuşu 2007 yılında Ressam Mehmet Ali Doğan atölyesinde başladı. Birçok karma sergiye katıldı. 1968 yazında yaşamını birleştirdiği, eğitim emekçisi, Türkçe öğretmeni Güler Velidedeoğlu ile evlidir.
Kişisel sergileri yanında birçok karma sergilere katıldı. Kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

 

 Paylaş/Share
Hollanda Caddesi No 44 / 1 Yıldızevler Çankaya Ankara