Mehmet Kapçak

 

1947 yılında Mazıdağı’nda doğdu. İlköğrenimini Mazıdağı Merkez İlkokulu’nda tamamladı. İlköğreniminin ardından girdiği aşamalı üç sınav sonucunda altı yıllık Dicle İlköğretmen Okulu'nda yatılı okumaya hak kazandı. Resim öğretmenleri Tevfik Karakaya ile Necati Özbay’ın öğrencisi oldu. 1967 yılında uygulamalı yetenek sınavıyla İstanbul Ortaköy İlköğretmen Okuluna girdi. Sanat eğitimcileri Selahattin Hüsnü Taran ve Hamdi Dicle'nin öğrencisi oldu. 1970 yılında öğretmen olarak bu okuldan mezun oldu.Şimdiki adıyla Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi olan dönemin İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nün Prof. Ramiz Aydın, Prof. Tevfik Karakaya, Prof.İsmail Avcı ve Prof. Süleyman Saim Tekcan'ın atölyelerinde bölüm birincisi olarak bitiren sanatçı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi'nde lisans tamamladı. 1977 yılında Mazıdağı Hükümet Konağı bahçesindeki Atatürk anıtının tasarımını dönemin kaymakamı Refik Ali Uçarcı ile birlikte yaptı.

           Altı yıl Diyarbakır Güzel Sanatlar Galerisi Seçici Kurul Üyeliği yapan Kapçak, “Renkler de siyah, beyaz ve gri tonlara denk değerlere sahiptirler” projenin sahibidir.

          Girdiği yedi sanat yarışmasından biri “Jüri Özel Ödülü” olmak üzere altı sergilemesi olan on üç kişisel sergi ile çok sayıda karma sergide yer alan sanatçı BRHD üyesidir.

 

 İletişim/Contact
Atölye Adres / Address


Web / Email

kapcakmehmet@hotmail.com
www.mehmetkapcak.com
Telefon / Phone

Sosyal Medya / Social Media

 Paylaş/Share
Hollanda Caddesi No 44 / 1 Yıldızevler Çankaya Ankara