01 Nisan 2011
tarihinde çıkan haber

cumhuriyet logo

A.CELAL BİNZET

Sanatsal örgütlenmeler, yapısı gereği, aynı ilkeler çevresinde bir araya gelenlerin oluşturacağı bir gruplaşma biçiminde olabileceği gibi her sanatçının kendi ilkesinden vazgeçmeden, yalnızca bir çatı altında toplanmasıyla da gerçekleşebilmektedir. Zaten, sanatın doğasına uygun olan durum bundan başkası olamaz. Sanatçı için esas olan şey, kendine seçtiği yol üzerinde kararlı olarak ilerlemektir. Kişisel etkinliklerle varlığını sürdüren sanatçının, kendisi hakkında kamuoyunda bir kişilik profili ortaya çıkmıştır bu aşamada. Geriye kalansa, bu, tek tek kimliklerin birlikte oluşturacağı geniş platformda nasıl bir görüntü vereceğidir.

İşte bu anlayış çerçevesi içindeki köklü sanat örgütlerimizden olan Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği’nin 41. yıl sergisi geçtiğimiz günlerde Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açıldı. 141 sanatçının katılımıyla gerçekleşen serginin genel özelliği birbirinden oldukça farklı anlayıştaki resim ve heykel örneklerini bir arada sunmasıydı. Çoğunluğu büyük ölçekli yapıtlarla açılan serginin en önemli özelliklerinden birisi, izleyiciye bu farklılıkları karşılaştırma olanağı sunmasıdır. Ayrıca bu yıl başlatılan bir uygulamayla, dernekte 40. yılını dolduran üyelere şükran plaketi verildi. Adlarına baktığımızda, gerçekten de bu sanatçıların böyle bir nedenle anılarak kamuoyu önüne çıkarılmalarını bir değerin vurgulanması bağlamında düşünmek gerekir. Turan Erol, Nevzat Akoral, Hamiye Çolakoğlu, Kayıhan Keskinok, Lütfü Günay, Osman Zeki Oral, Burhan Alkar, Mürşide İçmeli, Gencay Kasapçı, Fikri Cantürk, Alaattin Koçak, Müşerref R. Köktürk, Mustafa Ayaz ve Nuran Altıata Kuzulugil’e, katkılarından ötürü teşekkür ederken sanatla dolu daha uzun yıllar diliyoruz.

Dernek yönetimi bir de “Sanata Katkı Ödülü” başlığı altında her yıl, bu konuda emeği geçen kurum ve kuruluşu değerlendirmeyi hedefliyor. İçinde bulunduğumuz 2011 yılında Kanal B televizyonunun “Sen de Dene” izlencesi ödüle değer görüldü. Sergi süresince gerçekleştirilen “Sanat ve Siyaset” konulu panel dışında, sanat ağırlıklı sinema filmlerinin gösterimiyle serginin desteklenmesi sanat adına sevindirici olmuştur.

Söz konusu etkinlikler sürerken derneğin kurucu üyelerinden Osman Zeki Oral’ın hastanede yoğun bakımda yattığı haberi ulaştı. Resmimizin, bu arada On’lar Grubu’nun üyelerinden olan sanatçımızın tez zamanda sağlığına kavuşarak bizleri o yalın doğa görünümleriyle buluşturması herkesin ortak dileğidir.

 (CUMHURİYET ANKARA, 1 Nisan 2011, Sayı: 352)