Birsen Küpeli sergi afişi

Birsen Küpeli

" Sen Gökyüzü Ol "

19 - 29 Kasım 2021

Kokteyl
19 Kasım – Saat 10.30

Konya’nın Kulu ilçesinde doğdu.  Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi  ‘İktisat’  ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar fakültesi ‘resim’ bölümü mezunudur. 1995-2005 yılları arasında Fransa’da yaşadı. Resim yaşantısı da bu dönemde başladı. Avrupa’nın birçok şehrindeki çeşitli müze ve galerileri ziyaret etti. Eski ve günümüz sanatçılarının eserlerini inceledi. ‘Maison Des Jeunes’de resim eğitimi programlarına katıldı. Daha sonra  ‘Foyer Rural’ de resim eğitimine devam etti.

2005 yılında Türkiye’ye döndükten sonra alanında usta,  değerli hocalarla resim çalışmalarını sürdürdü. Yurtiçi ve yurtdışında birçok sanat sempozyumlarına, workshoplara ve fuarlara katıldı. Uluslararası sergilerde ve kolonilerde ülkemizi temsil etti. Birinci Uluslararası Sırbistan Milan Besarabic Bienalinde ve ilkokullar arası resim yarışmalarında jüri üyesi olarak bulundu. Bazı kamu kurum kuruluşlarında ve özel koleksiyonlarda çalışmaları bulunmaktadır. Bunlardan en önemli olanları Aliya İzzetbegoviç Müzesi ve Kuzey Kıbrıs Modern Sanatlar Müzesi’dir. Pieter Bruegel’ in ‘’ Çocuk Oyunları’’ isimli tablosuyla ilgili yazdığı makale bir dergide yayınlanmıştır. Ayrıca yayınlanmamış makaleleri de mevcuttur.

Resimlerinde genellikle karışık teknik kullanan Küpeli,  dışavurumcu ve soyutlamacı bir anlatımla çalışmaktadır. Bugüne kadar 9’u kişisel olmak üzere 100’ e yakın karma ve grup sergisine katıldı. Anadolu Üniversitesi  ‘Sosyoloji’  bölümünden 2015 yılında mezun oldu. 2014 / 2015 ‘de Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi‘nde özel öğrenci olarak lisansüstü dersleri aldı. Halen Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü  ‘’Sanat ve Tasarım ‘’ bölümünde yüksek lisans tezini tamamlamaktadır. Ankara’daki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Birsen Küpeli

ESERLER

Sergiyi Paylaş