BRHD
52. YIL BÜYÜK SERGİSİ

02 - 18 Aralık 2022

John Berger ”Görme sözcükten önce gelir” der. Sanatçı, gördüklerinin, izlediklerinin birer parçasıdır; yaratıcı gücüyle imgeyi yaratarak ifade eder. İmge, sonsuz hakkında bir bilgi sunar. Sanatsal keşif, her seferinde dünyanın enginliğinin ve sınırlarının yeni ve benzersiz bir görüntüsü olarak ortaya çıkar. Toplum ve sanatın zihinsel olarak eş merkezli iki dünya olduğunu söylenebilir. Sanat eserini izleyen kitle, bir eserden etkilendiğinde, sanatçıyı yaratıcı eyleminde harekete geçiren aynı hakikat çağrısını duymaya başlar, sanatçının yaratıcı alemine aynı ahenge katılır. Böylece sanat, insana yaşamı boyunca rehberlik eden bir felsefe haline gelir. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği bu felsefe doğrultusunda kurulmuş bir dernektir. Kurulduğu günden bu yana toplumu sanata yaklaştırmayı önceleyen etkinlikler düzenlemektedir.

Derneğimiz 2022 yılı içerisinde şu etkinlikleri gerçekleştirmiştir; Tuğrul Velidedeoğlu Sanat Galerisinde açtığımız “Suyun Büyüsü” adlı sergi, daha sonra Kdz. Ereğli Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde, kurucu üyelerimizden Osman Zeki ORAL anısına sergi açılmıştır. ATO Kongre ve Sergi Sarayı’nda “ARTANKARA” Sanat Fuarı’nda derneğimiz yer almış, İstanbul Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde “BRHD 103 sanatçısıyla İstanbul’da” sergisini düzenlemiş, Eğitim Sen Ankara 1. Nolu Şubesi ve derneğimizin üyelerinin katılımı ile Zafer Çarşısı Güzel Sanatlar Galerisinde Köy Enstitüleri anısına sergiyi, “Bademlik Çalıştayı” Sanayide Sanat Festivali ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Zafer Çarşısı’nda ADD Çankaya Şubesi’nin de katılımıyla “Cumhuriyetin Zaferi ” adlı serginin ikincisini gerçekleştirmiştir. İki yıl önce yitirdiğimiz kurucu üyemiz Lütfü Günay anısına retrospektif bir sergi düzenlenmiştir.

Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği, 1970 yılından bugüne, tüm üyelerimizin katılımı ile düzenlediği gelenekselleşmiş toplu sergimizi bu yıl da ülkemizin çeşitli illerinde yaşayan 182 sanatçımızın katılımı ile Çankaya Doğan Taşdelen Sanatlar Merkezi’nde izleyicisiyle buluşturuyor. Sergiye katılımlarından dolayı değerli üyelerimize teşekkürlerimiz sunuyoruz. Derneğimizin kuruluşunun 52.yıl dönümünde BRHD Onur Ödülleri: Değerli üyelerimiz, İmren Erşen Hasan Pekmezci, Nur Gökbulut’a; Sanata Katkı Ödülü’nün Eskişehir Belediye Başkanı Sayın Yılmaz Büyükerşen’e verilmesi kararlaştırıldı.

Derneğimiz geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda en büyük desteği Çankaya Belediyesi’nden aldı. Çankaya Belediye Başkanı Sayın Alper Taşdelen’e, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ethem Toronoğlu’na, Müdür Yardımcısı Seda Çeliktaş Kazak’a, Çağdaş Sanatlar Merkezi Sorumlusu Evren Özgür’e ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Güzin Arısoy
BRHD Başkanı