CANAY GÜNLERÖN

CANAY GÜNLER

" Ruhun Dokusu "

24 Ocak - 6 Şubat 202

Kokteyl
24 Ocak Cuma – Saat 18:00 – 20:00

Canay Günler’in Plastik Sanatlar Sergisi açılışı 24 Ocak Cuma akşamı saat 18:00 – 20:00 arasında gerçekleşecektir.
Sergiyi 6 Şubat perşembe gününe kadar Pazar günleri hariç, her gün 10:30 – 19:00 arası Hollanda Caddesi no 44/1 Yıldızevler, Çankaya – Ankara adresinde görebilirsiniz.

“Ruhun Dokusu”
Beyin bu dünya üzerindeki yaşayan memeli ve memesiz bütün canlıların “karar” mekanizmasıdır. Bütün kararları bilimsel olarak beynimiz verir. Dolayısıyla yükü ağırdır. Bilimsel olarak bunun aksini düşünemeyiz. Peki ya bu yükü “ruh” dediğimiz meta paylaşıyorsa? Belki de kararları beynimiz veriyorken “ruhumuzun süzgecinden” geçiriyordur. Bu kadar yoğun hissedip ama gözümüzle göremediğimiz için yok saydığımız ya da unuttuğumuz bir şeyin hayatımıza kattığı renk bu kadar barizken bunun bir dokusu olamaz mı?
Çalışmalarımda gözlem ve deneyim sonucu oluşan çeşitli duyguların beyinde yarattığı etkiyi din ve felsefede insanın özü olarak kabul edilen ruh ontolojisi ile bağdaştırdım. Maddesel dünya olan doğa merkez alınarak doğanın ritminden ve toplumsal bazı olaylardan etkilenilerek kişisel deneyimlerle ilişkilendirdim. Doğumdan ölüme kadar bizimle birlikte olan ve yaşlanan sadece beynimiz değil, aynı zamanda fikirleri, duyguları, hisleri süzgecinden geçirdiğimiz ruhumuzdur. Bu koşular altında “ruhun dokusu” nun olmadığını söylemek kendimizi inkar etmekten başka bir şey değildir.

Canay GÜNLER, 1991 yılında Ankara doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı ve 2009 yılında mezun oldu. 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünü derece ile kazandı. Sanat eğitimine 2012- 2013 yılları arasında İspanya’da bulunan Sevilla Üniversitesi’nde devam etti ve 2015 yılında lisans derecesini onur öğrencisi olarak tamamladı. 2016 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans eğitime başladı ve 2019 yılında onur öğrencisi olarak tamamladı. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Sertifika Programı eğitimini 2019 yılında tamamladı. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Dış İlişkiler Müdürlüğü’nde 4 sene görev yaptı. Jale Tezer Koleji’nde İngilizce Görsel Sanatlar Öğretmenliği yapan sanatçı, kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Canay Günler

ESERLER

Sergiyi Paylaş