Candan Özcan “Oksijen”

25 Şubat - 8 Mart 2022

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde doğdu. 1984 yılında Hacettepe Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi İşletme Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Profesyonel bankacılık hayatı yanı sıra sanata olan tutkusu nedeniyle 2007 yılında resim çalışmalanna başladı. Desen, akrilik, suluboya, pastel ve özgün baskı alanlarında değerli sanatçıların atölyelerine katıldı. 2014-2015 öğretim yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde özel öğrenci olarak çalışmalarda bulundu. Özgün baskıya olan ilgisi nedeniyle 2016 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin düzenlediği Özgün Baskı Sertifika Programına katıldı. Bugüne kadar yurt içi, yurt dışı ve çevrim içi çeşitli karma sergilere katılan sanatçı, ilk kişisel sergisini 2019 yılında gerçekleştirdi. Bazı özel koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı, halen çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmektedir.

OKSİJEN
Günümüzde küresel boyutta yaşanılan sorunlar; yerkürenin ısınması, göç hareketleri ve andeminin getirdiği kısıtlamaların yanı sıra dünyadaki adaletsizlik, çatışma ve gerginliklerin insanlar üzerinde yaratmış olduğu baskı- özgür olmaya, görünen ya da görünmeyen maskelerin arkasından nefes almaya, “OKSİJEN”e ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu gösterdi. Bu sergideki çalışmalar benim, birer oksijen deposu olan, mükemmellikten uzak, sıradan, dağınık ağaçlar aracılığıyla doğanın dinginliğini, derindeki sadeliğini ve kendi oluşunu keşfetme çabamdır. Çalışmalarımdaki renk, leke ve dokular içsel yolculuğum ve özgürleşme kavramı üzerinden şekillenmektedir.
Elde edilecek gelirin tamamı resimleri satın alacak kişilerin tercih ettikleri çağdaş eğitim, sağlık, çevre koruma vb. konularda destek sağlamak amacıyla oluşturulmuş sivil toplum kuruluşlarına bağışlanacaktır.

Candan Özcan foto