Neşe Koçak YANSIMALAR sergi afişi

Neşe Koçak

" (Yansımalar) Seramik Sergisi ve İmza Günü "

8 - 21 Kasım 2019

Kokteyl ve Kitap Tanıtımı
8 Kasım 2019 Cuma Saat 18:00 – 20:00

SANAT VE EDEBİYATIN UYUMLU BİRLİKTELİĞ

Heykeltıraş, seramik sanatçısı ve yazar Neşe Koçak “YANSIMALAR” isimli sergisini ve yeni çıkan “UYGUNSUZLAR” isimli öykü kitabının imza etkinliğini bir kokteylde birleştirerek Ankaralı sanatseverlere sıradışı bir deneyim yaşatacak.

Hayata sanatla tutunduğunu, bu sayede yeni görme biçimleri geliştirdiğini söyleyen Neşe Koçak, eserlerini Felsefe, Mitoloji ve Sanat Tarihi alanındaki bilgi ve birikimiyle oluşturuyor. Eski malzemenin ruhu olduğuna inanıyor ve eserlerinde bu ruhun izini sürüyor. Mixed Media çalışmalarında ahşap, bronz, seramik, yaşanmışlığı olan paslı metal, eski kitap sayfası ve kullanım ömrünü doldurmuş hazır nesneleri tercih ediyor.

Sergi, sanatçının 11. kişisel sergisi. “Anlam görünmek ister, her içerik bir form düşler” diyen sanatçı, bu sergisinde, açısız, doğrultusuz yapısıyla döngüyü, akışı, hayatı, varlığı fısıldayan yumurta ve daire formları ile bereketi, yaratıcı gücü ve güneşi temsil eden lotus çiçeği formundan esinlendiği biçimlerden oluşan eserlerini sergiliyor. Sanatçı, bu çalışmalarındaki yıldız, küre, elips biçimli formlarda, hayat, ölüm, başlangıçtan önce, sonsuzluk, varlık gibi felsefi kavramların yansımalarını görünür kılıyor.

“Yazmak benim için, heykel yapmak gibi, kendimi ifade biçimim. Hayata üreterek tutunuyorum, bu şekilde ona kendimce bir anlam kazandırıyorum. Böylece, ben buradayım, ben de varım” diyen Neşe Koçak, heykel ve öykü çalışmalarını birlikte yürüttüğünü, çünkü birbirlerinden etkilenip beslendiklerini, yansımanın burada da devam ettiğini dile getiriyor.

16 kısa öyküden oluşan “UYGUNSUZLAR” yazarın ilk öykü kitabı. Ayrıca, 2014”de “Müzikli Semtler” isimli biyografi kitabı yayımlandı. Edebiyatist, Hece, Heceöykü, Türk Dili, Psikeart, Şiir ve İnşa gibi çeşitli edebiyat dergilerinde, öyküleri ve plastik sanatlar temalı gezi yazıları da okuyucu ile buluştu.

Yazar, öykülerinde, deliliğin çok renkli duygu dünyasından yaşamın kısa kesitlerine ve anlık durumlara yansıyan çelişkileri dramatize ederek, görmeye alışık olmadığımız yeni biçimler yaratıyor. Çevrede olup bitenlerden çok kahramanın iç dünyasına yoğunlaşan öyküler, gerilimi koruyan boyutlarda tasarlanmış. Olay kurgusu belli olan, fakat okuru metne bağlayan kapalı bir anlatımı benimseyen yazar, klasik kısa öykünün ropörtaj tarzı ile modern organik öykünün gizemli anlatımını ustalıkla uzlaştırıyor.
8 Kasım’da kitap tanıtımı ve imza ile başlayacak olan sergi, 21 Kasım’da sona erecek.

Lisans eğitimini, Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü (2006) ile Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümünde (2016) tamamladı. Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde yüksek lisans yaptı (2009).

Çok sayıda karma sergiye katıldı, 10 kişisel sergi açtı.
Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği üyesi olan Neşe Koçak, heykel ve seramik çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmekte, plastik sanatlar alanında dersler vermektedir.

KİŞİSEL SERGİLER:
2009- “Seramik Sanatında Karışık Malzeme Kullanımı” konulu Yüksek Lisans Tez Çalışması Sergisi, Erciyes Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Kayseri, Türkiye.
2010- “Kadın Bakışıyla Sanat” Sergisi Tepebaşı Grand Haliç Otel, İstanbul, Türkiye.
2012- “Ahilik ve Kadın” Konulu Sempozyum Sergisi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, Kayseri, Türkiye.
2013- “Evvel Zaman İçinde Bir Masal Saray Kubadabad”, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Sanat Galerisi, Mersin, Türkiye.
2016- “Dokunuş” Heykel Sergisi”, RenArt Sanat Galerisi, İstanbul, Türkiye.
2017- “İzler” Heykel Sergisi, Sepa Sanat Galerisi, Ankara, Türkiye.
2017- Art Ankara 3. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, Ankara Ticaret Odası, Ankara, Türkiye.
2018- “Uyumsuzlar” Heykel Sergisi, Art Ankara 4. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, Ankara Ticaret Odası, Ankara, Türkiye.
2018- “Şifaya Açılan Kapılar” Heykel Sergisi, 1. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi, İstanbul, Türkiye
2019- “Uçmak Hevesinde” Heykel Sergisi, 5. Uluslarası Çağdaş Sanat Fuarı, Ankara Ticaret Odası, Ankara, Türkiye.

ESERLER

Sergiyi Paylaş