ÜYELERİMİZ

Güler Akalan 1
Güler Akalan

1954 Bor. Samsun Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nü 1975’te bitirdi. 1981’in sonunda M.E.B.’nın açtığı sınavla Gazi Yüksek Öğretmen Okulu’na Grafik Asistanı olarak atandı. 1985 yılında Lisans Eğitimini tamamladı. 1987’de Sanatta Yeterlik aldı. 1990’da Yardımcı Doçent, 2002 yılında Doçent ve 2007 yılında Profesör oldu. 2009-2012 arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde kurucu Dekanı olarak görev yaptı. Halen Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi G.S.E.B. Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.
Uluslar arası karma ve grup sergilerine, Kültür Bakanlığı’nın yurt dışında düzenlediği Çağdaş Türk Özgün Baskıresim sergilerine (Helsinki/Finlandiya ve Çin), Devlet Resim ve Heykel Sergilerine, 4. Asya Sanat Biennali, 3.Grafik Sanatlar Biennali (İspanya), Uluslar arası Exlibris Yarışması’na ve özel kuruluşların düzenlediği yarışmalı sergilere katıldı. Dhakka, Köln, Dortmund, Helsinki ve Razgrad olmak üzere yurt dışında 5, yurt içinde 21 kişisel sergi açtı.


BRHD, SEDER ve UPSD üyesi olan sanatçı, ikisi Devlet Özgün Baskıresim Yarışması’nda olmak üzere 21 ödül ve mansiyon kazanmış, 2007 Sanat Kurumu, Özgün Baskı Dalı’nda Yılın Sanatçısıseçilmiştir. Yapıtlarının bir kısmı, İspanya (SantCarles de la Rapita), İtalya (MuseoMichetti in Francavilla al Mare) ve İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi, İstanbul İMOGA, Anadolu Ü., Marmara Ü., Hacettepe Ü., ve Gazi Ü., müzeleri ile Kültür Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Devlet konukevi gibi yerli ve yabancı, resmi ve özel kurumların koleksiyonlarında bulunmaktadır.
Sanatçı, İçinde yaşadığı çevre ve sorunlarını yerel motifler/simgeler kullanarak, sanatsal kaygılarla çağdaş bir dille zamansız ve sınırsız bir şekilde anlatmaktadır.

Eserleri

Sanatçıyı Paylaş