ÜYELERİMİZ

Hasan Pekmezci 2

1945 Konya-Beyşehir-Üzümlü doğumlu Hasan Pekmezci’nin resim alanına olan ilgisi ve sevgisi İlkokuldan hemen sonra eğitim görmeye başladığı altı yıllık, yatılı İvriz Öğretmen Okulu’nda, nitelikli resim öğretmenlerinin yönlendirmeleri ile gelişti. Ardından resim sınavıyla kabul edildiği İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri’ni 1965 yılında birincilikle bitirdi ve Urfa’nın Siverek İlçesinde öğretmen olarak göreve başladı. Aynı yıl Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü kazandı. Enstitüden, sanatın insan yaşamını sarmalayan en üst düzeyde insanî etkinlik olduğunu özümleyerek mezun oldu; Öğretmenliğin önemine ve kutsallığına inanarak bu mesleğe tutku ile bağlandı. Arifiye Öğretmen Okulu, Çankırı Ortaokulu öğretmenliği görevlerinde bulundu.

Sanatçının yapıtları ilk kez 1969 yılında Devlet Resim Heykel sergisine seçildi.

1971 yılında ilk kişisel sergisini Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde düzenledi.

1978 yılında yetiştiği ve ideali olan Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’ne Öğretmenler Kurulu kararı ile, öğretmen olarak davet edildi. Bu kurumda Serigrafi atölyesini kurdu.

1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyeliğine, baskı resim atölyelerini kurmak ve bu dersleri vermek üzere atandı.

1989 yılında Uluslararası Şili Bienali’ne seçildi.

1991 yılında 7370 eserin katıldığı Osaka Trienali’nde uluslararası jüri tarafından sergilenmeye değer görülen 100 sanatçıdan biri olarak bu sergide Türkiye’yi temsil eden tek Türk sanatçısı oldu.

1987’de Doçent, 1995 yılında profesör olduğunda alanında bir çok önemli ödülün sahibiydi.

Hasan Pekmezci; yağlıboya, özgün baskı ve gravürlerden oluşan eserleri ile bugüne kadar, yurt içinde ve yurt dışında, 55 kişisel sergi açtı ve yüzlerce karma ve grup sergisinde yer aldı.

Adına kurulan gezi grubu ile yıllardır dünyanın çeşitli ülkelerinde 300’den fazla müze ve sanat merkezini inceleme fırsatı buldu. Bu grupla pek çok sanat öğrencisinin, sanatçının, sanat meraklısının uluslararası müzelerle, ustaların eserleriyle tanışmasına fırsat yarattı.

Hasan Pekmezci, 1962 yılından beri arkadaşı olan eğitimci-ressam Şükran Pekmezci ile evli. İki kız babası ve üç torun sahibi.

Eserleri

Sanatçıyı Paylaş