ÜYELERİMİZ

Nilgün Ayşecik Çevik (11)
Nilgün Ayşecik Çevik

Nilgün Ayşecik Çevik Samsun Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden 1979’da mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı. Çorum’da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda Resim öğretmeni olarak çalıştı.
Ebru tekniğini diğer resim teknikleriyle kaynaştırmak amacıyla başladığı çalışmaları onu bazı araştırmalara yöneltip farklı çalışmalara ve sonuçlara ulaştırdı. Geleneğin izini sürerek, ebrunun kendi dilini kullanarak ve ebru tadını yok etmeden figüratif yorumlar yapmaktadır. Eserlerini Ebru tekniğinden de yararlanarak plastik sanatlar formunda yorumlamaktadır. Bu sanat dalını geleneksel anlatım kalıplarından kurtarıp çağdaş bir anlayışla ele almıştır.

Topkapı Sarayı Kutsal Emanetler Bölümü Restorasyon Çalışmaları kapsamında hazırlanan bilgi panolarında ebruları kullanılmıştır. Yurtiçi ve Yurtdışında 25 kişisel olmak üzere çok sayıda karma sergisi bulunmaktadır. 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Süsleme Sanatları Sanatkarı olma hakkı kazanmıştır. Kültür Bakanlığı tarafından İspanya, Fransa, Kırgızistan,Çin, Bulgaristan ve İtalya’ya Ebru sanatı tanıtımı için görevli olarak gönderilmiştir.Birleşmiş Ressamlar Derneği ve Geleneksel Sanatlar Derneği üyesidir. Hitit Üniversitesi’nde Türk Geleneksel El Sanatları dersi kapsamında Ebru sanatı dersi veren Çevik’in müzelerde ve özel koleksiyonlarda çok sayıda eseri bulunmaktadır.Çorum Belediyesi Sanat Müzesi kurulması için öncülük etmiş ve kurulum sürecinde Çorum Belediyesi Sanat Danışmanlığı yapmıştır. Çalışmalarına kurmuş olduğu N’ART Galeri’de devam etmektedir.

Eserleri

Sanatçıyı Paylaş