ÜYELERİMİZ

Yavuz Bozkurt (7)
Yavuz Bozkurt

Sanatçı, 1962 yılında Ankara’ da doğdu. 1982-1983 yılları arasında Siyasal Bilgiler Basın Yayın Yüksek okulunda Turan EROL’un özel öğrencisi oldu.1986-1990 yıllarında da Gazi üniversitesinde resim-iş eğitimi bölümünde Oya KINIKLI ve Esat ARPACI’ nın atölyesinde özel öğrenci olarak çalıştı. Resimlerindeki peyzajlarında soyutlamalara ve anlık görüntülere yer verir. Gün doğuşundan batımına kadar doğadaki görüntüler fazlasıyla ona konu oluşturmaktadır. Hayatının büyük bölümünü kişisel portreler yapmakla geçirerek kendisine maddi kaynak yaratmıştır. Bunların içinde duvar çalışmaları da yer almaktadır. Bu alandaki tecrübelerinden de Kızılay Meydanı’ nda açmış olduğu Dünyanın ilk büyük kişisel resim sergisi olan “Biz Mustafa Kemal’ iz” sergisi ile gündeme gelmiştir. Ayrıca birçok kişisel sergiler açmış çok sayıda karma sergilerde yer almıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ nın ve Ulaştırma Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ nca düzenlenen ” Garlar Resimleniyor ” projelerinde görev almıştır. Eserleri çeşitli kurum ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır
Sanatçının resim anlayışında çıkış noktası doğa olmuştur. Peyzaj çalışmalarında soyutlamalarla anlıksal görüntülere yer verir. Resmin alt yapısını oluşturmak için gözleme dayalı ön çalışmalarda bulunan sanatçı için eskiz çalışmalarını günlük hayatının bir parçasıdır. Gün ışığının nesneler üzerindeki yansımalarının yarattığı etki resimlerinin özünü oluşturur.
Özellikle Ulus, Işıklar caddesi, Hisar çevresi, Konya sokak’da hafızasında kalan kareler özellikle onun tuvallerinin en önemli konuklarıdır. Son dönem çalışmalarında gazete dağıttığı yerlerde, o dönemin entelnektüel kadınları çokça yer almaktadır.

EN

Eserleri

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Atölye Adresi
Sanat Sokağı No 9 Hamamönü – Altındağ – Ankara
Eposta
yavuzcanbozkurt[at]hotmail.com
Tel
05424372556
Sosyal Medya
Sanatçıyı Paylaş