BRHD
51. YIL BÜYÜK SERGİSİ

01 - 13 Aralık 2021

Kuşkusuz sanat, özellikle insanlık için zor zamanlarda, insanların hayatlarının her zaman önemli bir parçası olmuştur. Sadece mevcut sosyal gerçekliğin bir yansıması değil, aynı zamanda zorunlu sosyal izolasyona rağmen iyileştirici, uzlaştırıcı özelliğini korudu. Kültür ve sanat dünyası, kapalı kalmanın yanı sıra sanatla hayat arasında güçlü bir bağ olduğunu gösterdi. Sanatçıların birleştirici, yaratıcı özellikleri, daha çok varlığını hissettirmeye devam etti.

Uzun yıllar Zafer Çarşısı Sanat Galerisinde, plastik sanatlar sergilerinden mahrum kalan halk, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği 156 üyesiyle “Cumhuriyetin Zaferi” sergisinin yanı sıra çeşitli programlarla ve anılarla dolu söyleşiyle halkın özlem duyduğu sanat galerisiyle yeniden can bulmuştur.

51 yıl önce Turan Erol, Osman Zeki Oral, Nuri Abaç, Nevzat Akoral, Muammer Bakır, Lütfü Günay, Kayıhan Keskinok, Hamiye Çolakoğlu, Fethi Arda, Adnan Turani bir araya gelerek Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği’ni (BRHD) kurdular. O zamandan beri derneğimiz sanatsal etkinlikler düzenlemek, desteklemek ve tanıtmak amacıyla bir dizi faaliyet yürütmektedir. Küresel sağlık krizi ve bunun sonucunda ortaya çıkan belirsizlik, sanat kurumlarının işleyişini her alanda etkiledi. Bütün bu zorluklara rağmen, Çankaya Belediyesi’nin destekleriyle, BRHD 51’inci yıldönümü sergisi, Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açıyor.

Derneğimizin kuruluşunun 51’inci yıl dönümünde, Yılın Sanatçısı Ödülü’nü kurucu üyelerimizden, değerli Turan Erol’a; Onur Ödüllerini değerli üyelerimiz Mustafa Ayaz, Burhan Alkar, Feyha Özsoy, Zafer Gençaydın ve Metin Yurdanur’a; Kurum Ödülü’nü Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hüseyin Kutsi Tuncay’a takdim ediyoruz. Bir kez daha bizler, kurucu üyelerimizin hatırası önünde şükran ve saygıyla eğiliyor, sanatçıların ve kültürel kurumlarımızın özgürlüğüne, yaratıcılığına ve cömertliğine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğunu yineliyoruz. Bilhassa da gençleri yüreklendirerek, derneğimizin daha aktif hale gelmesini sağlamayı amaçlıyoruz.

Sergimize katkılarından dolayı, Çankaya Belediyesi Başkanı Sayın Alper Taşdelen’e, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sayın Ethem Torunoğlu’na, yardımcısı Seda Çeliktaş’a, Çağdaş Sanatlar Merkezi Sorumlusu Evren Özgür’e, Döndü Özkök’e ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Gençlerin meşalesi ile sanatta yol alan bir Türkiye diliyorum.

Güzin Arısoy
BRHD Başkanı

" Gençlerle Sanat "

Sergi Kataloğunu Görüntülemek İçin 

Sergiyi Paylaş