BRHD
53. YIL BÜYÜK SERGİSİ

04 - 13 Aralık 2022

İnsan, kendi serüvenini tam anlamıyla anlayacaksa bu, sanat ve bilimin aşk ve devrimi tetikleyen en önemli iki kültür unsuru olarak medeniyeti nasıl ortaya çıkardığını araştırıp anlamasıyla ancak mümkün olabilir. Bu durum Türk toplumunun en büyük şaheseri Cumhuriyet Devrimi için de geçerlidir. Bugün, üzerinden yüz yıl geçmiş olmasına rağmen bu medeniyet aşkımızın toplumun her kesimiyle hala tam olarak sağlıklı bir ilişki içinde bulunduğunu ne yazık ki söyleyemeyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin marka değeri, toplum olarak mevcut niteliklerimizin çok üzerindedir. Aradan bir asır geçmiş olmasına rağmen üzülerek söylemek gerekir ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu muasır medeniyete ulaşma hedefinden hala çok uzaktayız.

Bununla birlikte şanlı Cumhuriyetimiz hiç kuşkusuz yalnız da değildir. Ancak bizler, bireysel nitelik ve olanaklarının farkında olan çağdaş insanların, kendi serüvenine gösterdiği ilgi kadar medeniyetin çok yönlü serüvenine de aynı ölçüde ilgi duyması, olayları daha geniş perspektiften ele alabilmesi ve bu yönde daha katılımcı çalışmalar yürütmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu kapasiteye vakıf, gericilikle mücadele eden, emperyalizme boyun eğmeyen, aklı hür vicdanı hür çağdaş kişi ve kuruluşlara sahip olduğumuzun ve onlarla birlik olmamız gerektiğinin bilincinden de hiç uzaklaşmamalıyız.

Çankaya Belediyesi’nin Cumhuriyet’in evi, Cumhuriyet Gazetesi’nin de Atatürk Devrimlerinin en gür sesi olması ve bu iki saygın kuruluşumuzun sanata ve kültüre olan desteklerini her daim sürdürmeleri bizim için hiç kuşkusuz büyük bir şans olduğu gibi Çankaya Belediyesi’yle birlikte gerçekleştirdiğimiz “Cumhuriyet’in Sanat Yüzü BRHD 53. Yıl Büyük Sergisi” kapsamında sanata her daim katkı sunan Sayın Cumhuriyet Gazetesi’ne ödül vermek bu güzide Cumhuriyet Kuruluşlarımızla aynı sahnede bulunmak ise bizim için büyük bir onurdur.

Bir diğer şansımız da; bugün her biri ebediyete intikal etmiş Cumhuriyetin ilk çocukları kurucularımızın 1970 yılında kurdukları ülkemizin en köklü ve saygın sanat derneği BRHD’ye sahip olmamızdır. Yakın zamanda aramızdan ayrılıp ebediyete intikal eden derneğimize uzun yıllar yönetim kurulu üyesi olarak hizmet vermiş kuruluşumuzun sembol isimlerinden kıymetli üyemiz Ömer Lütfü Çetin’in vefakarlık mirası ve bu yıl onur ödüllerini takdim edeceğimiz Saygıdeğer Üyelerimiz, Hayati Misman, İhsan Çakıcı, Nurtaç Özler, Ülkü Yalım Günay ve Yusuf Demirtaş gibi ömrünü Türk sanatına adamış yine aynı çizgide sağlam nice öncü üyemizin, kıymetli büyüklerimizin hala bize ışık saçıyor olması ise en büyük avantajımızdır.

Şanlı Cumhuriyet’imizin 100. Yılında, Cumhuriyet’in Sanat Yüzü BRHD’nin bir üyesi olarak siz saygıdeğer sanatçı ve sanatsever dostlara sesleniyor olmak, her daim toplum insanı olmaya gayret gösteren bu anlamda sorumluluğunu yerine getirmeye çalışan bir birey olarak benim için onurların en büyüğüdür.

Sadece bu süreçte değil bizi her zaman destekleyen, proje ortağımız Çankaya Belediyesi’nin Saygıdeğer Başkanı Alper Taşdelen’e ve Sayın Çankaya Belediyesi Meclisine, Sayın Çankaya Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğüne, Sayın Doğan Taşdelen ÇSM Çalışanlarına, Sayın Cumhuriyet Gazetesine, sanata duyarlı ulusal ve yerel basın mensuplarına, dünyanın en kıymetli sanatçıları olan derneğimizin saygıdeğer üyelerine, derneğimize gönül veren, sergimizin kurulumundan, ofis çalışmasını yapan, uzaktan, yakından sürece dâhil olan bütün katılımcılarımıza, en nihayetinde şanlı Cumhuriyetimize aşkla bağlı olan, Atatürk Devrimlerine sahip çıkan, ülke sanatımıza katkı sunan bütün kişi ve kuruluşlara, derneğimiz, yönetim kurulumuz ve şahsım adına sonsuz teşekkürlerimi sunarım.


İlelebet yaşasın Cumhuriyet, var olsun her daim her yerde Aşk, Devrim, Bilim ve Sanat

Süleyman Dodi Dündar
BRHD Yönetim Kurulu Başkanı