ÜYELERİMİZ

Derya Saatçıoğlu (2)
Derya Saatçıoğlu

1944 yılında Eskişehir’de doğan Derya Saatçıoğlu lisede Kayıhan Keskinok ve Nusret Karaca’nın öğrencisiydi. Üniversite yıllarında Arif Kaptan ve Refik Epikman gibi Türk resim ustalarının yönetiminde çalıştı. Ankara Üniversitesi’ni bitirdiği yıl ilk kişisel sergisini açtı.

TRT Haber Merkezi’nin TV haber grafikerliğini yapmasının yanı sıra Spor Toto reklam afişlerinin hazırlanmasında da görev aldı.

Isveç’te Lund Üniversitesi’nin Plastik Sanatlar Atölyesi’nde Modern Sanat eğitimi alan Saatçıoğlu, yıl sonu yarışmalı karma sergisinde eserleri sergilenen tek yabancı sanatçı oldu.
Ülkeye dönüşünde M.E.B.’na bağlı bazı liselerde resim öğretmenliği yapan sanatçı, özel sektördeki iş yaşamını ise bir yayıncılık kuruluşunun sanat danışmanı ve genel müdürü olarak tamamladı.

1997 de İş Bankası’nın büyük ödüllü suluboya yarışmasında yapıtı sergilenmeye değer bulundu.
Sanat yaşamı boyunca Adana, Aksaray, Çanakkale, İzmir, Ankara, İstanbul ve daha birçok ilde resimleri sergilendi. Uzun yıllar yağlıboya, suluboya ve guvaj tekniklerini kullanan sanatçı son yıllarda akrilik boyalarla ürettiği iki imgeli resimler üzerinde yoğunlaştırmıştır.

2000 li yıllar sanatçı için büyük hamle yılları oldu ve çalışmalarını belgeleyen,adına hazırlanmış üç adet katalog basıldı.

Yapıtları, Lund Üniversitesi, New-York Türkevi, AKM, İnönü Vakfı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Vakfı, Ahmet Yesevi Üniversitesi, Diyarbakır Valiliği, Tarım Bakanlığı, Vakıfbank, T.Kalkınma Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Şekerbank ile yurt içi ve yurt dışındaki bazı özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Eserleri

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Eposta
deryasaatcioglu[at]hotmail.com
Tel
05325877369
Sosyal Medya