ÜYELERİMİZ

Sibel Hepsayar (5)
Sibel Hepsayar

Sibel Hepsayar

1989 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar özel sektörde yönetici olarak çalıştı.  2006  yılında Seramik Sanatıyla ilgilenmeye başladı. Mesleğini icra ederken aynı zamanda  11 Yıl Seramik Sanatçısı Sn. Nurdan BOZKURT’un atölyesine de devam etti. 2016 yılında İklimlendirme Sektöründen ayrıldıktan sonra kendi Seramik Atölyesini açtı.   Aynı zamanda  3 yıl Seramik Sanatçısı Sn.MehmetTüzümKIZILCAN’ın atölyesine de devam etti. 2016 yılından bu yana çalışmalarına İzmir Karşıyaka’daki kendi atölyesinde devam etmektedir. Makine Mühendisleri Odası, Türk Seramik Derneği, Ege Sanat Birliği ve Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği Üyesidir.

In 1989, she graduated from DokuzEylul University Mechanical Engineering Department. She worked as a manager in the private sector for many years. In 2006, she became interested in Ceramic Art. While performing her profession, she also went to Ceramic Artist Nurdan BOZKURT’s workshop for 11 years.

After leaving the Air Conditioning Sector in 2016, she opened her own Ceramic Workshop. At the same time, she went to the workshop of Ceramic Artist Mr. Mehmet Tüzüm KIZILCAN for three years and continued her works on the art of ceramics. Since 2016, she has continued her work in her workshop in İzmir, Karşıyaka. She is a member of The Union of Chambers of Turkish Engineers and Architects (TMMOB), the Turkish Ceramics Association, the Aegean Art Union, and the United Painters and Sculptors Association.

Eserleri